TRUMP

Tek tanrılı dinlerin önemli simgelerinden biri olan Goliath, üç metre boyunda yenilmez bir mitolojik savaşçıdır. Hakkındaki öykü M.Ö 11. yüzyıla tarihlendirilir. Goliath, Kuran’da Davut Peygamber olarak bilinen David tarafından sapanla öldürülür. Hikâyeye göre Goliath’ın tek zayıf noktası alnıdır ve alnını bir miğferle korumaktadır. David’in askerleri kalkanları ile güneş ışınlarını Goliath’ın alnına yönlendirir. Isınan miğferi çıkartmak zorunda kalan Goliath, David’in sapanla attığı taşla vurulur ve ölür.

Osmar_Schindler_David_und_Goliath
Goliath ve David

ABD seçim sonuçlarının açıklanmasından hemen sonra Müslüman Kardeşler örgütü sözcüsü Mamdouh Al-Muneer, Trump’un seçim zaferinin dünyamız için bir afet olduğunu açıkladı. Müslüman Kardeşler’in sözcüsü, Trump’u atları ve adamlarıyla gelen Goliath’a benzetti.

Trump, Meksikalıların deyimiyle tanrının dünyanın başına bela olması için gönderdiği; ırkçı, İslam düşmanı, cinsiyet ayrımcı, homofobik, dünyanın kirlenmesini umursamayan, tehlikeli denecek ölçüde bencil, kaba bir adam.

Ortadoğulu göçmenleri ülkelerine geri göndermek, camileri kapatmak, Müslümanların ülkeye girişini yasaklamak, Meksikalı göçmenlere karşı sınıra duvar çekmek gibi “yaratıcı” fikirlere sahip bir ABD Başkanı, 2017 Ocak ayında göreve başlayacak ve nükleer silahların ateşleme butonunu içeren siyah deri çanta ona emanet edilecek.

Tam bir kadın düşmanı Trump, bütün kadınların servet avcısı olduğunu, kadının “güzel bir popo parçası” olduğunu söylemekten çekinmiyor. ABD hükümetinin, kâr amacı gütmeyen üreme sağlığı kuruluşu Planned Parenthood’u finanse etmeyi kesmesi gerektiğini savunuyor. Kürtaja karşı çıkıyor, eşcinsel evlilikleri bırakın LGBTİ bireylere düşmanlığını saklamaya gerek duymuyor.

Önümüzdeki yıllarda çevre sorunlarının katlanarak artacağını söylemek kahinlik sayılmaz. Dünyamızın yeni patronu Trump, 2015’te 195 ülke tarafından imzalanan Paris iklim değişikliği anlaşmasını feshedeceğini ve ABD’nin BM küresel ısınma programlarına verdiği kaynağı da keseceğini açıkladı. Trump ayrıca fosil yakıtlar için daha fazla sondaj yapılması, bu konuda daha az yasal düzenleme getirilmesi ve Kanada-ABD petrol boru hattı projesinin onaylanması çağrısında bulundu.

Sosyal medya yorumlarına bakarsanız, ülkemiz insanının Trump konusunda umursamaz olduğunu görürsünüz. Hâkim olan görüş özetle şu:

“ABD dış politikası başkan değişimlerinden etkilenmiyor, ülkeyi, CIA, FBI ve derin karanlık devletin görünmez eli yönetiyor. Başa kim gelirse gelsin yönetim değişmiyor.”

Üzülerek söylemek zorundayım ki, bu görüşe katılmıyorum. Bu görüş geleneksel ABD politikalarına uygun olsa da Trump’un Başkan seçilmesi, ABD toplumunun radikal bir değişiklik istediğini söylüyor. Trump, ABD toplumunun karşısına “sizin yoksulluğunuzun sebebi bizim gibi zenginler değil, göçmenlerdir” diyerek çıkıyor. Uzun yıllar komünizme duyulan paranoyayı, 11 Eylül saldırısının yardımıyla Müslümanlara yöneltiyor. Sıradan beyaz Amerikalılar, sekiz yıl boyunca bir siyah tarafından yönetilmeyi bir aşağılanma olarak görmüş, onun yerini bir kadının almasını kabullenmemiştir. Yeni başkanlarının tüm dünyaya “big boss”un kim olduğunu göstermesini; vurmaktan, yakmaktan, öldürmekten çekinmeyecek bir başkanlarının gücünü, iliklerine kadar hissetmek istiyor Amerikalılar.

Müslüman Kardeşler’in Goliath metaforu hiç de boşuna değil. Ortadoğu, emperyalizmin pençesini yüzyıldan beri boğazında hissediyor. Sebebini biliyoruz, petrol. Emperyalizmin şirketleri petrolü yok pahasına alıyor ve bu bataktan kurtulmak için savaşan Arap toplumlarına silah satmayı sürdürüyor. Emperyalizm; Ortadoğu devletlerinin aşirete dayalı geleneksel düşmanlıklarını kışkırtarak, yerel bir sermaye sınıfı yaratarak, batı kültürünün Ortadoğulu bir versiyonunu şekillendirerek antiemperyalist bir cephe oluşmasını engellemeye çalışıyor.  Ortadoğu devletleri yüzyıldır bu açmazdan kurtulmak için çıkış yolları arıyor. Ortadoğu toplumlarının dinsel dinamikleri sosyalizmin bir alternatif olarak gelişmesini zorlaştırıyor. Ali Şeriati gibi düşünürlerin Marksizm’in temel argümanlarını siyasal İslam’a entegre etme çalışmaları yeni ufuklar açsa da başarılı olamamıştır. Ortadoğu, emperyalizme karşı mücadelesinde, radikal İslam’a bel bağlamak zorunda kalmıştır. Emperyalizm şiddet dozunu arttırınca “siyasal İslam örgütleri” aynı refleksle, şiddetle cevap veriyor. IŞİD’in büyümesi ve kestiği kafaların sayısı ile Irak’ın ABD tarafından işgali arasındaki ilişkiyi görmemek mümkün mü? 20. Yüzyıl başlarında kurulan Müslüman Kardeşler örgütü Mısır kökenli olmakla beraber tüm Ortadoğu Arap devletlerinin emperyalizme karşı duruşundaki temel ideolojik malzemeyi sağlamıştır. Cemal Abdül Nasır tarafından 1966 yılında idam ettirilen Müslüman Kardeşler’in düşünürü Seyyid Kutup’un, emperyalizme karşı mücadelenin batı kültürünü topyekûn reddeden, Kuran’a dayanan yaşam biçimiyle olanaklı olduğu fikri, siyasal İslam’ın ideolojik bir formatta gelişmesini kolaylaştırmıştır.

1440944403099

Ortadoğu, çaresizliğin kıskacında, Goliath’ın karşısına çıkacak ve onu alnından vuracak David’i arıyor. Nedir, bu kez Goliath’ın miğferini çıkarmaya zorlamanın bir yolu yok gibi görünüyor. Dünyamızı yok edecek, insan uygarlığının sonunu getirecek, galibi olmayacak bir savaşın eşiğine geldik.  Üstelik hala koruyoruz umutlarımızı, Allen Ginsberg’in Amerika şiirini gizli gizli okuyoruz, Amerikan özgürlük rüyasının, demokrasisinin, zenginliğinin ne mene bir yalan olduğunu haykıran bizi nefret dilinden koruyan, okuyup üflenmiş, tılsımlı Amerika şiirini:

“Amerika her şeyimi verdim sana, şimdi bir hiçim

İnsanlarla savaşı ne zaman sona erdireceğiz Amerika?

Al şu atom bombanı kıçına sok.”

Dipteki Not:

Allen Ginsberg’i yakından tanımak ve Amerika şiirinin tamamını okumak isterseniz daha önce yazdığım makalenin linkini tıklamanız yeterli.

8 OCAK 2016 ALLEN GINSBERG

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s