VENEZUELA 1- Giriş

Trump’ın Maduro’ya “posta koymasından” sonra ortalık Venezuela uzmanından geçilmez oldu. Maduro eksenli Venezuela inceleme ve analiz yazılarının bini bir para etmiyor. Bilgi kaynakları küresel emperyal medyadan ibaret olan “Venezuela uzmanı” malumatfuruşları Bülent Ortaçgil’in “Aşk var” şarkısına emanet ediyorum.

“Herkes en doğruyu bilir 
Herkes uzman herkes rekortmen
Öyle eminiz ki yolumuzdan
İster haydut ister centilmen…”

Sonunda “benim neyim eksik?[i]” diyerek “Ben de yazdım: Venezuela” başlığıyla bir makale yazmaya karar verdim. Emperyalizmin “yeni efendisi” Trump’ın Venezuela konusundaki çıkışından sonra, siyasal/kültürel “biçimlendirme” enstrümanı küresel yeni medyanın[ii]üstüne düşen görevi en iyi biçimde yaptığını düşünüyorum. Bu yazımın amacı, yeni medya tarafından şekillendirilen Venezuela ezberlerimizi sorgulamak, zihnimizde nasıl bir anlam kayması yaratıldığını göstermek olacak. İlginizi çekmeyi başardıysam buyurun başlıyoruz.

venezuela-162459
Kaynak: Pixabay

Venezuela’da ne olup bittiği konusunda az veya çok fikriniz olduğunu varsayıyorum. Yine de çok kısa bir özet geçelim:

Venezuela çoktandır barut fıçısıydı ama bizim olup bitenlere vakıf olmamız Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’nun kendini geçici Devlet Başkanı olarak ilan etmesiyle başladı. Biliyorsunuz, akıl hastanelerinde bir hastanın kendini peygamber ilan etmesi trajikomik ve sıradandır ama hastane başhekimi de o hastanın peygamberliğini onaylar, hatta onu peygamber olarak kendisinin görevlendirdiğini açıklarsa olayın seyri değişir. Evet, Venezuela’da olan buydu, ABD Başkanı Trump, Juan Guaido’nun başkanlığını tanıdığını ve desteklediğini bildirdi:

 “Maduro hükümeti gücünü ve saygısını kaybetmiştir. Hükümet meşrutiyetini ve otoritesini kaybetmiştir. Bu süreç ile birlikte Guiado’yu Venezuela ülkesinin fiili başkanı olarak tanıyoruz” 

screenshot

Ardından “demokrasi şampiyonu” Avrupa ülkeleri de Trump gibi Juan Guaido’yu Başkan olarak tanıdıklarını ilan ettiler.

Venezuela ülkemiz gündemine düşer düşmez yeni medyanın bilgi akışı bize şu bilgileri taşıdı:

 • Venezuela’nın mevcut Başkanı Maduro, şaibeli ve hileli bir seçimle iktidara gelmişti.
 • Maduro’nın yandaşları ve akrabaları akçalı makamlara getirilmişler, ülkenin zenginliklerini lüplüyorlardı.
 • Maduro ülkede demokrasiyi askıya almıştı. Ülkeyi tek adam ve diktatör gibi yönetiyordu.
 • Venezuela’nın yeraltı petrol rezervleri Suudi Arabistan’dan kat be kat daha fazlaydı.
 • Maduro’nun kötü yönetimi ve petrol kaynaklarını kendisi ve yandaşları için kullanması nedeniyle enflasyon çılgınca büyümekteydi. Evinden tavuk almaya çıkan vatandaşların cebindeki para markete varana kadar değer kaybediyor ve bir yumurta almaya bile yetmiyordu.

Bu yazının giriş ve gelişmesine bakarak sıranın sıkı bir Maduro analizine geldiğini sanıyorsunuz değil mi? Bilemediniz!

Venezuela konusunu bir yana bırakıp tanıdığınızı pek de sanmadığım tarihi bir kişiliği tanıtacağım:Muhammed Musaddık.  Yazımın ikinci bölümünde Musaddık ile devam edeceğiz. Güzel okumaya devam edin lütfen.

Birinci bölümün sonu…

 

 

DİPNOTLAR

[i]Niye eksik olsun, 30 yıllık sıkı bir Mister No çizgi roman okuru olarak kendimi “Latin Amerika uzmanı” olarak görüyor olamaz mıyım?

[ii]Geleneksel medya aygıtlarının sosyal medya platformlarına eklemlenmesi sonucu ortaya çıkan “Voltran” türü medya yapılanmasını “yeni medya” olarak tanımladım.

VENEZUELA 1- Giriş” üzerine 7 yorum

 1. YAZILARINIZI SEVEREK OKUSAM DA CUMA GÜNLERİ SUNDUĞUNUZ CUMA’LI BAŞLIKLARDAN AÇIKÇASI HİÇ HOŞLANMIYORDUM. DEĞİŞTİRDİĞİNİZE SEVİNDİM. UMARIM CUMA’SIZ DEVAM EDER.

  Beğen

 2. Musaddıkı tanıdığımı sanıyorum,Şah Rıza Pehlevi nin başbakanı idi,tabi nasıl sonlandırıldığınıda tahmin ediyorum,yazınızı merakla bekliyorum.

  Liked by 1 kişi

 3. Musaddık ile nasıl ilişki kuracağınızı çok merak ediyorum. Biri halkını özgürlüğe taşımaya çalışan sosyalist bir lider diğeri milliyetçi bir başbakan. Yazılarınızı beğenerek okuyorum ama bu sefer kuşkuluyum.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s