14 Mart: Tıp Bayramı Değil, Dünya Pi Günü!

Yanlışlık yok, bugün 14 Mart Dünya Pi Günü. Üçüncü ayın on dördünde 3-1-4 sayıları yan yana geldiği için 14 Mart Dünya Pi Günü olarak kabul edilmiş. Pi sayısını her ne kadar 3,14 olarak bilsek de gerçek değeri 3,141592653589793238462643383 şeklinde olup devam etmektedir. Fabrice Bellard, 2010 yılında Chudnovsky algoritması kullanarak sayının ilk 2.699.999.990.000 basamağını bulmuştur. 1972 doğumlu Bellard’ın 17 yaşındayken çalıştırılabilir dosya sıkıştırıcısı LZEXE’yi hazırladığını, pi sayısına ait rekorunu sıradan sayılabilecek bir masaüstü bilgisayar kullanarak 31 Aralık 2009 günü kırdığını bilmek isteyebilirsiniz; bu vesile ile gençlerin bilgisayarı nasıl kullanabileceği hakkında fikir sahibi olmamız mümkün olabilir.

Pi sayısı matematikçiler için diğer sayılar gibi sıradan bir sayı olabilir mi? Mümkün! Nedir, pi sayısı tarih boyunca popüler kültürün önemli unsurlarından biri olmuştur. Örneğin Eski Ahit’te pi sayısı 3 olarak verildiği için matematikçilerin de 3 sayısını kullanması gerektiğini iddia eden dini “kanaat önderlerine” rastlanmıştır.

Pek çok tarih kitabında pi sayısını doğruya en yakın hesaplayan ilk kişinin Arşimet (MÖ. 287- MÖ. 212) olduğu yazılıyor olsa da muhtemelen bu iddia Avrupa merkezli bir tarih anlayışının ürünüdür. M.Ö 2500 yıllarında Keops piramidini inşa eden Mısırlılar Arşimet’ten çok önce pi sayısını biliyor ve kullanıyor olmalıdır.

Pi sayısının anlam ve öneminin coşkusu ile hekim olmama rağmen az daha 14 Mart’ın Tıp Bayramı olduğunu unutuyordum! İnsan ve toplum sağlığının esamisinin okunmadığı, pandemi boyunca başta hekimler olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının para eksenli sağlık politikaları nedeniyle ölmeye yattığı ülkemizin bir de Tıp Bayramı bulunuyor ve kutlanıyor olmasına akıl sır erdirmekte, sindirmekte zorluk çekiyorum. Sağlık hizmetlerinin insan yaşamı ve bireyin refahı üzerine kurulmadığı, insan sağlığının para/güç/iktidar üçlemesinin ellerine terkedildiği, sağlık kurumlarının kâr amaçlı birer işletme haline getirildiği, sağlık hizmetlerindeki aksaklıkların hekimlere fatura edildiği ülkemizin bir hekimi olarak Tıp Bayramı kutlamayı reddediyorum.

Yaşadığımız gündemi doğru düzgün izleyebilenlerin akıl ve ruh sağlığını koruyabilmesinin giderek zorlaştığı, parayı verene “üflemeli çalgılar orkestrası”, yoksullara ücretsiz cenaze hizmeti sunulan bu koşullarda, sağlık hizmetlerinden kim memnunsa, bayramı da seyranı da onlar kutlasın.

Dünya Pi Günümüz kutlu olsun.

14 Mart: Tıp Bayramı Değil, Dünya Pi Günü!” üzerine 4 yorum

 1. Altına imza atarım bu yazının. Sağlıklı yaşamın hak olduğu günlerde bayram olarak kutlamak dileğiyle.

  Beğen

 2. Sarkastik bir protesto yazısı. Çok etkileyici. Berlin’e yolunuz düşerse sizi tanımak ağırlamak isterim.

  Beğen

 3. SAYIN DOĞAN ALPASLAN DEMİR;

  14 MART DÜNYA MATEMATİKÇİLER GÜNÜ OLARAK DA KUTLANIYOR. TÜRKİYE İÇİN 14 MART MODERN TIP EĞİTİMİNE ATILAN İLK ADIMIN GÜNÜ. ANMAYA VE MENSUPLARINI KUTLAMAYA DEĞER VE HEM EĞİTİM ŞEKİL VE SÜRECİ, HEM DE ÖMÜR BOYU ÖĞRENMEYİ SÜRDÜRMEK GEREKTİRDİĞİ İÇİN BENCE AYRICALIKLI OLMASI GEREKEN BİR GÜN.

  ANCAK REÇETENİZ BİR TEMEL HİZMETİN ANCAK ALT DALLARINDAN BİRİ OLABİLİR. ANAYASANIN İLK MADDELERİ GİBİ DEĞİŞMEZLİĞE SAHİP BİR REÇETE ARZULARIM.

  DEVLET YÖNETİMİNDE GÖREV ALMAK İSTEYEN TÜM SİYASİLERİN, GEREKLİ BRANŞLARDA UZMAN DOKTORLARDAN OLUŞAN BİR KURULDAN “HER AÇIDAN SAĞLAM VE GÜVENİLİR BİR KİŞİLİK VE SAĞLIĞA SAHİPTİR” , SİYASETÇİ, MECLİS ÜYESİ. YARGI VE YÜRÜTME ORGANLARINDA GÖREV YAPABİLİR” RAPORU ANA REÇETE OLMALI. VE BU RAPOR HİZMET TÜRÜNE GÖRE BELLİ PERİYODLARDA YENİLENMELİ.

  MESLEKİ YETERLİLİKTEN BAŞKA, KISITLI SAYIDA YOLCU VE UÇURDUĞU UÇAKTAN SORUMLU BİR PİLOTUN, GÖREVİNE BAŞLAMASI VE SÜRDÜRMESİ İÇİN MUTLAKA SAĞLIĞINA İLİŞKİN RAPOR İSTENİYOR DA, BİR CB, MV, BAKAN, YARGIÇ, SAVCI, ÜST DÜZEY BÜROKRAT VE DENETİMCİLERDEN, AKADEMİSYENLERDEN, HELE HELE TOPLUMA YÖN VEREN İLÂHİYAT MENSUPLARI VS DEN İSTENMİYORSA ÜLKEYİ ÇÜRÜKLERİN SEÇTİĞİ BAŞKA ÇÜRÜKLER YÖNETİR GÜNÜMÜZDEKİ GİBİ. YAZACAĞINIZ ANA REÇETE BU KAPSAMDA OLMALIDIR. O ZAMAN YAZDIĞINIZ YUKARIDAKİ REÇETE ÇOK KOLAY YÜRÜRLÜĞE GİRER. SELÂMLAR VE BAŞARILAR DİLER YERLİ VE MİLLİ TIP BAYRAMINIZI KUTLARIM.

  İbrahim Karaer 14 Mart 2021

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s