COVID-19- Kapalı Pazar Yerleri

20 Nisan 2021 tarihi itibarıyla ülkemizde COVID-19 günlük vaka sayısı 60.000’i geçmiş bulunuyor. Aşağıda gördüğünüz fotoğraflar İzmir ili Bornova ilçesi merkez pazar yerine aittir. Bu alanda haftada iki gün, Pazar ve Çarşamba günleri pazar kurulmaktadır. Pazar yeri tamamen kapalı alandadır. Fiyatların uygunluğu ve taze meyve sebze bulma olanağı nedeniyle pazar alanı vatandaşlarımız tarafından çok yoğun olarak kullanılmaktadır.

TARİH: 21 Nisan 2021 – Çarşamba Saat: 13.09.

YER:     Bornova Merkez Pazar Yeri

COVID-19 pandemisine sebep olan SARS-CoV-2 virüsünün solunum yolu ile bulaştığı, ağız veya burun yoluyla kapalı ortama karışan virüslerin 4 saate kadar havada asılı kaldığı bilinmektedir. Kullanılan maskelerin koruyuculuğu %20 ile %70 arasında değişmekte olup pazarda geçirilen süreye bağlı olarak hastalığın bulaşma olasılığı katlanarak büyümektedir.

Kendimi ve başkalarını korumak için pazar yerine ait fotoğrafları sadece girişte ve sınırlı sayıda çekebildim. Çektiğim fotoğraflardaki bu görüntü yaşadığımız pandemi koşullarında kabul edilemez! İnsanlarımızın market alışverişlerini büyük oranda internet vasıtası ile gerçekleştirmeye başlamaları nedeniyle alışveriş merkezlerindeki yoğunluk nispeten azalmış ama özellikle kısıtlı bütçeye sahip ailelerin vazgeçilmezi durumundaki pazar yerlerine rağbet artmıştır.

Bornova Merkez Pazar yeri ivedilikle kapatılmalı ve geçmişte olduğu gibi trafiğe kapalı alanlardaki cadde ve sokaklarda veya yeşil alanlarda faaliyet göstermesi sağlanmalıdır. Örneğin Aşık Veysel Rekreasyon alanı Merkez Pazar yeri olarak haftada iki gün kullanılabilir.

Pazar yerinin değiştirilmesine yönelik mevzuattan kaynaklanan sorunlar varsa 1593 Sayılı Yasa gereği kurulan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu acil toplantıya çağırılarak gerekli yasal düzenleme kolaylıkla sağlanabilir.

Bornova ilçemizde kapalı pazar yeri kullanılan başka alanlar varsa aynı tedbirler oralar için de alınmalıdır.

Dr. Doğan Alpaslan Demir

Hekim- Yazar.

Sevgili sosyal medya arkadaşlarım ve değerli okurlarım; yukarıdaki bu mesajın, yazımın daha çok kişiye ulaşması için elinizden gelen desteği sağlamanızı diliyorum. Uygun görürseniz sosyal medya hesaplarında paylaşabilir veya beni etiketleyerek sayfanızda yayınlayabilirsiniz. Eğer yaşadığınız yörede benzeri kapalı Pazar alanları varsa sizler de benzer şekilde sosyal medya hesaplarınız yoluyla konuyu dile getirebilirsiniz.

İlgi ve desteğinize şimdiden teşekkür ediyorum.

COVID-19- Kapalı Pazar Yerleri” üzerine bir yorum

  1. Makalelerimiz dikkati izliyorum. Yine önem arz eden bir konuya değinmişsiniz. Ben de 90 Bin üyesi olan Ödemişliler grubunda 90 yıllık Hıfzıssıhha Kurulunun yapması gereken görevlerinden bahsettim, ayrıca bireysel başvuruda bulunmalar yönünde uyardım.
    Sizin pazarda olduğunuz saatlerde yoğun kalabalık vardı. İhtiyaçlarımı karşılayamdım, sadece motorumdan inmeden yeşillik aldım eve döndüm.
    Not: Ödemişliler grubumuzda sizi aramızda görmekten şeref duyarız. İsterseniz üyemiz olabilir bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz. Saygılarımla iyi çalışmalar

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s