SEÇİMDEN SONRA SOSYAL MEDYA

1 Kasım, seçim akşamı saat 19.26. Twitter’da yayınlanan bir mesajla dalgalanıyor sosyal medya. 1835 kişi mesajı “retweet” yaparken 2187 kişi beğeniyor.

“Ucuz olsun diye pazara akşam gidip çürük sebzeleri alanlar, Saltanat hayatı yaşayanlara oy vermiş…”

Parça tesirli bomba etkisi yapıyor mesaj. Yazılan mesajın sahibi Müjde Ar Karakaş görünüyor. Birbiri ardına tepki mesajları yağıyor.

“meşhur olayım diye kafasını cama sıkıştırıp cemil’e inlemeli nağmeler döken mi demiş 🙂 yapma cemil :)”

Müjde Ar’ın İffet adlı filminin yapımından bu yana 33 yıl geçti, geçti ama ülkemizin hatırı sayılır bir erkek nüfusu filmdeki Müjde Ar’ın oynadığı İffet’in başının cama sıkıştırılıp tecavüz edildiği sahneyi unutamadı. Bu kolektif erkek fantezisi, Müjde Ar’ın adının anıldığı her yerde yeniden hortluyor.

Aynen iffet aynen. Camlara sıkışmaya devam mı?”

“İffet senin başını araba camına sıkıştırdıktan sonra beyne gitmedi dimi”

“Yine BAŞIN SIKIŞMIŞ galiba Müjde ARSIZ”

Bunları yazarken kafan arabanın içinde mi yoksa dışında mı, Cemil var mı yok mu?

Önce onu bilmek lazım!!! ;))”

“Senin genç kızlık yıllarında bu millet ekmeğe muhtaç iken sen filmlerde araba camlarına kafası sıkıştırılıp g….nü  si….ren bir kızdın. Onun için anlamazsın namuslu yaşamayı”

“araba camına kafasını sıkıştırıp tecavüze uğrayan hatun değilmi bu”

“Müjde sen arkanı kime şey ettirmiştin yani dayamıştım”

Bu tür yorumların münferit olmadığı iyice anlaşılsın diye çok sayıda örnek koymak zorunda kaldım. Şimdi sıkı durun, Müjde Ar bir açıklama yaparak kendisinin Twitter hesabı olmadığını açıkladı. Peki, sonra ne oldu, yukardaki mesajları yazanlar “çok ayıp etmişiz, mesaj ona ait değilmiş” mi dediler, yok canım, mesajlar hala yerinde duruyor, kimsenin özür mözür dilediği de yok.

Bildiğiniz gibi Twitter fenomeni bir belediye başkanımız var, 58 bin twit sahibi ve 2,9 milyon takipçisi olan İbrahim Melih Gökçek. Seçim sonuçlarının açıklanması sonrası şu mesajı yazıyor.

“MUHARREMCİM NE DEMİŞTİN? AK PARTİ % 49 ALIRSA SİYASETİ BIRAKIR TAVUK BESLERİM.. BAK İSPATI…”

İspat olarak bir link verilmiş, Pelin Batu ile Muharrem İnce’nin 7 Şubat 2014 tarihinde +1 TV’de yapılan bir söyleşiden kısa bir bölüm alınmış. Şöyle diyor İnce:

“Bütün bunlara rağmen, benim siyasi hayatım için de bir dönüm noktasıdır bu, samimi olarak söylüyorum, bütün bunlar ortadayken, yüzsüzlük ortadayken, yolsuzluk ortadayken, kasalardan dolarlar fışkırırken, %49 oy alacak AKP, 30 Mart’ta siyaseti bırakırım. Napacam yani, giderim kitap okurum, tavuk beslerim köyde.”

Muharrem İnce bu sözleri 30 Mart Yerel Seçimleri için söylediğini yazsa da Melih Gökçek işin peşini bırakmaz.

“ARKADAŞLAR SANA YAKIŞAN HOROZ ÇEŞİTLERİ SEÇMİŞLER… NE DE OLSA CHP’NİN EN BIÇKIN SİYASETÇİSİ SENSİN”

“SENİN TAVUK BESLEYECEĞİNİ DUYUNCA HOROZ TAVUK VE CİVCİVLERİ SENİN İÇİN AİLE POZU VERİP, BİZ HAZIRIZ DEMİŞLER…”

Muharrem İnce’nin cevabı gecikmez:

“Melih dededen kalma toprak var, tavuklar da kolay, ama kümesi hırsız tilkilerden korumak için iyi havlayan bir köpeğe ihtiyaç var:)”

1 Kasım sonrasının bu “nezih” tartışmasının devam edip etmeyeceğini önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz.

1 Kasım akşam saatlerinde AKP’nin 300 den fazla milletvekili çıkaracağı belli olmasının hemen ardından bir “yurt dışına kaçma” dalgası sosyal medyayı sardı. Bu konudaki mesajları da Ekşi Sözlük’ de “türkiye’den s.ktir olup gitmek” başlığı altından okuyoruz.

“iki üniversite mezunuyum, yazarlık ve bilim hobilerim, ateistim ve anarko komünistim. Avrupa vatandaşlığı olan türk veya yabancı bir adamla avrupa ya kaçmak için evlenmek istiyorum. Arz ederim. Ya güzelliği boşver beyaz türk tipim.”

“olm nereye hangi parayla gidicez amk. fakirim lan ben.”

“uruguay vatandaşlığı düşünenleri şuradan alalım. www……….”

“bodrum’da bot yapıyorlarmış.  Biraz tehlikeli dioollaaa.”

Özellikle Uruguay’a “kapağı atmayı” planlayanlar kısa zamanda alt forumlar oluşturmuşlar. Hayalini kuranların yarısı gitse, Uruguay’da bir Türk gettosu oluşacağı kesin. Kaynağı Ekşi Sözlük olan mesajlarda, cumhurbaşkanının çiftçilik yaptığı, “tosbağa” arabası olduğu, esrar yetiştirmenin, eşcinsel evliliğin, kürtajın serbest olduğu ve Latin kızların güzelliği övülüyor. Hatta Uruguay’a göç eden Ermeniler nedeniyle lahmacunun bile bulunduğu yazılarak lahmacun siparişi verebileceğiniz internet adresi paylaşılmış.

2 Kasım sabahı tek cümlelik sansürsüz bir Facebook mesajıyla yüz yüze geliyorum. Genç bir kadın, üniversite mezunu, sosyal medyada “akıllı uslu” paylaşımlar yapan, yediği yemeğin fotoğrafını paylaşmayan “düzgün duruşlu” saydığım bir Facebook arkadaşım bu mesajın sahibi.

“Memleketin a.ına koydunuz.”

Altına yazılan yorumların tümü bu tespiti onaylıyor. Bir başka kadının onay mesajı tüm yorumların bir özeti gibi.

“Tam isabet, harika bir tespit, ancak bu kadar güzel anlatılabilir.”

Yine bir başka kadın arkadaşım, akademisyen, bilgili, sanatçı, sansürsüz yorum yapmış:

“Deveyi diken, Türk milletini s.ken yaranıyor”

Düşünmekten helak oldum; bize ne oldu ki, iyi eğitim almış bir kadın, cinsel organının ve cinsel eylemin aşağılandığı bir argo ifade kullanarak, içinde yaşadığı ruh halindeki hezeyanı dışa vurma gereksinimi duyar hale geldi. İşte buna bir cevap bulmak zorundayız.

HDP kanadının seçim sonrası sosyal medya mesajlarında hüzün, hayal kırıklığı, öfke ve itidal çağrıları yer alıyor. HDP’ nin Erzurum birinci sıra milletvekili adayı Seher Akçınar Bayar, 7 Haziran seçimlerinde oyların % 17’sini alarak milletvekili oldu. Kendisi türbanı nedeniyle 28 Şubat “mağdurlarından” biri olarak tanınıyor. Ancak 1 Kasım seçimlerinde düşen HDP oyları S. A. Bayar’ın milletvekili olmasına engel oluyor. Bayar Twitter mesajında şunları yazıyor.

“Dava sadece parlamentoda verilmez. Yola devam. Erzurum halkı yalnız değildir. Rabbim Erzurum’un onurlu mazlum halkını korusun yetim bırakmasın.”

Sosyal medya türbanlı bir kadının 7 Haziran’da milletvekili olup 1 Kasım’da kaybetmesini önemsemiş görünmüyor. Sesler cılız.

“HDP batıda solcu, doğuda sağcı ve muhafazakâr adaylar göstererek oy devşirmeye çalışıyor. İlkesizlik bu sefer tutmadı.”

“Sadece kadın ve türbanlı olduğu için aday olmuş. Başka bir numarası yok.”

Bayar’ın cinsiyetçi ve bayağı küfürlere maruz kalmaması ilgi çekici ama diğer HDP sayfaları bu kadar “şanslı” değil. Sosyal medyanın 1 Kasım gerilimi daha sabah saatlerinde kendini gösteriyor. HDP’li Pervin Buldan’ın “Oyumuzu kullandık. Hadi hayırlısı.” mesajına gelen cevaplardan birkaçı akşam başlayacak sert “atışmaların”  habercisi gibi.

“oy kullanmanın şerefine 2 molotof ataydın ba”

“inadına evet yerine ere yazaydın bari”

“kürtçe mi kullandın”

HDP 3 Kasım günü, seçim sonuçlarına ilişkin yapılan toplantının sonuçlarını sosyal medyada “Özgürlük, adalet ve barış mücadelesi kesinlikle kazanacaktır” başlığı ile duyurdu. Ancak HDP karşıtı yorumlar neredeyse kendi yandaşlarından daha fazla. Peki ya kullanılan dil…

“İnadına AKP, kahrolsun pkk”

HDP bir PKK partisiyken, AKP islam Dünyasının çatısıdır”

“Allah hepinizin belasını versin hdp’ye atılan her oy askerlerimize bir kurşundur”

“HDP=Ermenilerin köleleri”

“Az kaldı o gerilla dediğiniz pislikleri RTE temizleyecek yer altına gömecek.”

“Rabbim size akıl fikir versin diyecek şey bulamıyorum HDP resmen Ermenilerin elinde bunu göremiyormusunuz”

“Aponun picleri acıdımı”

“Noldu lan koduklarım hepinizi s.ktimi akp”

“Ne koyduk be.. Osmanlının ayak sesleri bunlar AKP koycak size”

HDP’ye gelen hemen tüm “eleştirilerin” altında PKK motifi var ve “Ermeni tohumu” ile ilişkilendirilmiş. Özellikle kadın isimleriyle alınmış ve çok muhtemelen “fake” sosyal medya hesaplarından yazılan “trolleme” mesajlarına yine küfürlerle cevap veriliyor.

“Başında örtü var suratında makyaj senin şimdi g.tünde donda yoktur or.spi”

“Bütün kürtler seni s.ksin o.uspu”

“Bütün akp liler o.uspu, onun bunun çocukları saray itleri anca kerdoğanın poğunu yerler s.kikler”

“tayyibe vereceğin oyla tayyip sana gömecek”

AKP sosyal medya sayfaları sonuçtan fazlasıyla mutlu görünüyor. AKP’nin seçim “zaferini” kutlayanlar arasındaki bazı oldukça dekolte kıyafetli kadınların tepki çekmediği görülüyor. Ayrıca AKP’nin, “bize oy vermeyenleri de kucaklayacağız” sözünü yandaşları duymuş gibi görünmüyorlar.

“Bizim laik solculara terkedilse şu memleket

Ne toprakta ot biter ne gökten yağmur yağar

Zincirlenir tüm hayat yasaklanır her rüya”

Karanlık koyulaşır ne güneş ne ay doğar”

“ak partiye ve liderlerimize canım feda”

“Vur de vuralım Baba Kır de kıralım Hakedene haddini bildirmek fakiri giydirmek kadar sevaptır!”

“SENİ BAŞKAN YAPACAĞIZ”

“Madem kazandınız, Bu ülkede Suriyelilerin istedikleri gibi cirit atmamasını arz ederim, tüm mültecileri karantinaya alın yada ülkemizden atın, rahat iş bulamıyoruz, evimize ekmek götürmemiz gerekiyor önceliği bize tanınmasını temenni ederim”

“Yaşasın İslamiyet yaşasın Osmanlı yaşasın Türkiye”

“Işığımızı söndürmeye allahtan başka kimse yetmez”

“Avizeyi yaktık şükürler olsun”

1 Kasım akşamı MHP’nin ağır bir seçim yenilgisi aldığının anlaşılması sonrası, Devlet Bahçeli’nin“Allah son nefesimize kadar bizi ülkülerimizden, ilkelerimizden ve Türk milletine mensubiyet şuurundan ayırmasın” başlıklı mesajı yayınlanıyor. Bir partinin bu denli büyük bir oy kaybı sonrası, taraftarlarının yoğun bir hezimet, öfke ve genel başkanı istifaya çağıran çığlıkları olması beklenirken MHP’de durum farklı görünüyor. MHP tabanı sükûnetle ve Bahçeli’ye sahip çıkarak karşılamış sonucu, sakin ama her türlü emri almaya ve yerine getirmeye hazır.

“kaybettiğimiz oy olsun şerefimiz namusumuz onurumuz imanımız sapasağlam elhamdülillah..”

“MHP ne olursa olsun ülkemizin hdpye karşı garantisidir ve o mecliste daima olacaktır, %12 gerçek milliyetçiye teşekkürler…”

“ALLAH TÜRKÜ KOEUSUN VE YÜCELTSİN DİMDİK DURMAYA DEVAM BAŞBUĞUM”

“Allah seni başımızdan eksik etmesin inşallah bucan bu bedenden çıkıncaya kadar MHP başka parti yok.”

“Vur de vuralım öl de ölelim

Başbuğum sen şerefinle sürdürdün bu seçimi

Biz politikacı değil bir davanın mensubuyuz”

“Son nefesimi verene kadar MHP Devlet Bahçeli adam gibi adamsın bu sonuçtan MHP’liyim diye geçinip oyunu satanlar utansın”

“Son nefesime kadar gerekirse canım pahasına MHP.

ÖLMEK var.

Zoru görünce Fırıldak Gibi Dönmek Yok.”

Gelelim CHP’nin sosyal medya sayfalarına. 1 Kasım 2015, saat 08.25 de CHP’nin Facebook sayfasında “SANDIĞA GİTTİK, MUTLU BİR TÜRKİYE’YE DÖNECEĞİZ.” başlığını görüyoruz. 1243 yorum yapılmış. “Atatürkçü ve CHP’liyim ama bu seçimlerde AKP’ye verdim ilk defa”şeklindeki ak-trollerin mesajlarını saymazsanız, yorumlara “inşallah ve hayırlısı” sözcükleri damgasını vurmuş.

“İnşallah kullandık oyumuzu da CHP”

“İnşallah hayırlısı oyumuzu kullandık tabikide chp”

“allahım işşallah chp diyom başka yok”

“Hayırlısı olsun oyumuzu kullandık CHP”

“An itibarı ile verdik oyumuzu hadi inşallah hızır yardımcımız olsun”

“Allahım inşallah chp gelsin başımıza yaaa lüütfeeen”

“İnşallah allahın izniyle chp”

“Akşama inşallah sarayın lambaları söner”

“Allah yardımcımız olsun”

“Allahım kutlamalara hemen başlamak istiyorum çok çok aminn”

“ALLAHIM inşallah defolup gidecekler inşallah bu son olsun”

“Aminnnnnnnnnnnn inşallah hayırlısı olsun”

“Akp nin son saatleri ya allah ya bismillah”

“Allahın izniyle CHP, yobazlardan temizlenecek inşallah”

Oyunu CHP’ye veren ve yobazlardan ülkeyi temizlemek için Allah’ın yardımına ve iznine gereksinim duyan büyük bir seçmen kitlesinin varlığını görmemek olası değil. Bu konuda söylenecek çok söz var ama başka bir yazımın konusu olacak bu ironik tablo. Gelelim sandıkların açılıp ilk sonuçların geldiği saatlere. CHP’nin Facebook sayfasında AKP’lilerin yoğun bir “ilgisiyle” karşılaşıyoruz bu saatlerde. Yorum yapan CHP seçmeni iyice azalmış, AKP seçmeni sevincini CHP’lilerle “paylaşma” gayreti içinde.

“Kötü koydu Tayyip amca”

“Gene Müslümanlar kazandı ezanlar Türkçe okutulmayacak bacılarımız başı kapalı okula gidebilecek şükürler olsun”

“Ampulü söndürürken avizeyi yakan Avrupa yalakalarına selam olsun”

“ne oldu yedinizmi osmanlının tokadını buda sizin gibi körlere ders olsun. Yaşasın akp”

“Hani ampulü sola çeviriyordunuz ak parti hepinizin anasının a.ına soktu okları geçmiş olsun”

“Hasta adam uyandı system yükleniyor Osmanlı torunları geliyor”

“Kemal kılıçtaroğlunun osuruk sesini duydum”

“Ne oldu kimseden ses çıkmıyor hayırdır çok mu acıdı Chpkk lılar”

“Hey CHP liler ak parti burda siz”

1 Kasım, gece yarısından sonra CHP, “Hiçbir Yurttaşım Endişeye Kapılmasın” başlığı altında Kemal Kılıçtaroğlu’na ait bir video yayınlıyor. Bu kez yorumlar kırgın, öfkeli ve sert. Kılıçtaroğlu’nun ve yönetimin istifasını isteyenler ve Genel Başkan’a “biat edenler” arasında bir gerilimin ilk işaretleri görülüyor. CHP’nin HDP ile “flörtünü” eleştirenler de az değil.

“Atatürk sağ olsaydı yakın chp yi derdi bundan emin olun yazık”

“Beceremediğin halde makam işgal etmek ihanettir Kemal Kılıçtaroğlu. CHP’nin başına Muharrem İnce gelmelidir.”

“Her daim yanındayız başkanım, ölene kadar Chp.”

“CHP başına Metin fezioğlu gelmeli”

“istifa edilmesi için CHP’nin baraj altına inmesimi gerekiyor”

“Ne zaman gidiyorsun Dersimli kemal bavulunu hazırlayabilirsiniz…düş chp nin yakasından”

“Bırak artık chp nin yakasını kemal bey yeter”

“kemal bey bıraksın chp nin yakasını sen tut o kadar biliyorsun da akıl verene kadar sende kemal kılıçtaroğlu gibi çalışsaydın.”

“Atatürk rotasından çıkan bir CHP asla iktidar olamaz!!! Kılıçtaroğlu dehal istifa etmeli.”

“Sonuna kadar Kemal Kılıçtaroğlu”

“istifa ettt..chp bu dinazorlardan kurtulmalı..yeter artık gençler gelsin..”

“CHP de istifa ettim..

Kemal kılıçtaroğlu iyi değil..

CHP Mustafa Sarıgül çabuk”

SAYIN MUHARREM İNCEYE CHP GENEL BAŞKANI GÖREVİ VERİLMESİNİ TALEP EDİYORUM”

“CHP hdp ve fetö ile birlikte yürümeye devam ederse önümüzdeki seçimlerde diğer muhalefet partilerinin durumuna düşer, bunu istemiyoruz İNŞALLAH bunu bilecek anlayacak aklı selim insanlar vardır CHP’de.”

“kılıçtaroğlu neden istifa edecek? Adam daha ne yapsın.”

“Partinin başına Muharrem İnce geçene kadar oy falan yok bir daha Chp’ye !”

“cemaatin peşinden gidenin burnu b…n çıkmazmış”

“Artık gerçekten otoriter bir liderin olması şart kılıçtaroğlu misyonunu tamamlamıştır beceremiyorum deyip bırakacaksın seninle ne artıyoruz ne çoğalıyoruz”

“Mhp li kardeşler neden Chp ye değil de Akp ye verdi anlam veremiyorum…”

“İstifa et git torun bak sokak hayvanlarını falan bak origami falan öğren hobi edin.ama bırak git artık!”

“Kemal bey. s.ktir olup gider misiniz?”

“Sn kılıçdaroğlu herzaman yaninizdayiz. Bu ülkeye dürüst onurlu insan yaramaz.partiden ayrılma gibi bir durumunuz olursa chp bizim için bitmiştir.”

“Sayın Başkan ım sizden isteğim hdp ile mesafe koymanız bu konu benim şahsi görüşüm saygilar”

“Emine Ülker Tarhan’ı küstürüp hdp ile kolkola goruntu verdiniz. Ne bekliyorsunuz istifa icin?”

“Genel baskanimiz elinden geleni yapmisdir…”

CHP cephesinde durum budur. 1 Kasım sabahı CHP’li seçmenin beklentileri ve 2 Kasım’ın ilk saatlerindeki kırgın söylemin büyük oranda benzeştiğini söylemek olanaklı. Özü şu:“Allah’ın izniyle CHP bizi kurtaracak, inşallah amin, CHP yine mi %25, yine mi kaybettik, o zaman genel başkan değişsin, bizi yenisi kurtarsın.” Üzgünüm ama biri CHP’ye otobüs bozulunca, şoför değiştirmenin, motorun çalışmasına faydası olmadığını söylemeli.

1 Kasım seçimlerinin, aday olmamasına rağmen oldukça “renkli” ve hakkında çok konuşulan bir “sosyal medya fenomeninin” Facebook sayfasındayız. Pop şarkıcıları kadar olmasa da 1,5 milyona yakın “beğeneniyle” pek çok siyasi parti liderinden daha popüler. Hakkındaki “mafya” iddialarını reddeden, kendini işadamı olarak tanımlayan ve yandaşları tarafından “Reis” lakabıyla yere göğe sığdırılamayan bir sima, Sedat Peker. 3 Kasım sabahı Facebook’da seçim sonuçlarını değerlendiren bir yazı paylaşıyor. Mesajı 30 bine yakın seveni tarafından beğenilmiş ve 3 binden fazla kişi tarafından paylaşılmış. “Yazısına, “YÜCE MİLLETİMİZ hem ÜLKEMİZİN hem de bölge coğrafyasında yaşayan diğer tüm ülkelerin neredeyse tarihin en zor anlarından birini yaşadıkları bu dönemde, eşsiz ferasetini göstererek güçlü ve tek başına bir hükümet çıkarmayı başarabilmiştir” diyerek başlıyor ve“BİR UMUTTUR YAŞAMAK” ile bitiriyor. Sedat Peker’in hayran kitlesinin büyük oranda MHP kökenli olduğu bir sır değil, nedir, çok sayıdaki “bozkurt” un “akkurt” saflarına katılmasında önemli bir rol oynuyor. Kendisine “kayıtsız şartsız” ve hatta “ölümüne” biat edenlerin seslerini ve dillerini duymak için yorumları okuyoruz.

“geç mhp nin başına. Sonrada partyi sırtına al ve ak partiye geç hepsi bu kadar”

“Adamın dibisin”

“asla yalnız yürümeyeceksin bir umuttur yaşamak (Başbuğ’um bizi Turan’a götür)”

“Koyun dediler bizde koyduk reis”

“Baba iktidarın mimari sizsiniz sadece sizdeki desteği gördüğüm için İstanbuldan ordu ya oy için gittim”

“YAŞASIN TÜRK-İSLAM BİRLİGİ”

“ASLANLAR PALYAÇOLARDAN KORKMAZ!!!

SEDAT PEKER

BİR UMUTTUR YAŞAMAK”

“Reis söyler biz yaparız.”

“REİS SEN SÖYLEDİN BİZ UYGULADIK.GÖREVİMİZİ YAPTIK.SANA UZANANACAK ELLER İYİ DÜŞÜNSÜN ARTIK.SAYGILARIMLA.”

“Nasıl zeki bir adamsınız maşaAllah Allah sizin gibilerin sayısını çoğaltsın inşaAllah Türk İslam birliğini nasip etsin bizlere..”

“Reis öncelikle bu seçimde MHP de kendini bilen Yiğit kardeşlerim öyle anlıyorum ki senin sözünü dinlemişler ve Türkiye’nin istikrarı için oy vermişlerdir”

“Adamsın Reis hemde EN ADAMINDAN. Bazı sabit kafalar diyorki reis koltuk ganimet sevdasında. Halbuki göremiyorlar reisin en büyük ganimetinin milliyetçilik olup, gönlünün vatan sevdasıyla kavrulduğunu.”

“Bu zaferde seninde katkın büyüktür Reis.ALLAH senden razı olsun bozkurtta bizim dedin rabia da bizim dedin.”

“bir ülkücü olarak tereddütlerimiz vardı ama nezaman sedat abi çıktı yeter dedi işte o zaman tamam dedim yolun yolumuzdur reis”

Sedat Peker vakası bize Yeni-AKP hakkında önemli ipuçları veriyor. İktidar Partisinin, “Cemaatle” yitirdiği oyları, akkurt desenli bir tepsiyle geri aldığı açıkça görülüyor. Doğal olarak iktidar, akkurtlara olan borcunu bir şekilde ödemek zorunda kalacak, nasıl, göreceğiz.

Müjde Ar’la başlayıp Sedat Peker’le tamamladık sosyal medya gezintimizi. Seçimden önce “tek bir oy bile çok önemli” diyen ve Adolf Hitler’in seçimleri bir oyla kazandığını, Almanya’ya faşizmin bu yüzden geldiğini söyleyen yaygın bir sosyal medya mesaj furyası vardı. Seçim sonrası ise seçimlerin şaibeli olduğu, SEÇSİS yazılımıyla oyların çalındığı yazılıp çizildi. İstatistik uzmanları “Barajlı D’Hondt” sisteminin birinci partiye yüzde 15-20 bonus verdiğini ve AKP’nin bu şekilde “yasal hırsızlık” yaparak 45 milletvekili daha fazla çıkardığını da açıkladılar. Hatta Oy ve Ötesi’nin de bu sahtekârlığın bir parçası olduğu, arkasında Soros veya Ford Vakfı olabileceği iddia edildi. Kim bilir, belki tümü doğrudur. Nedir; yukarıda okuduğunuz sosyal medya yorumları, bütün bunların aslında çok da önemli olmayabileceğini söylüyor. Müjde Ar’ın adının geçtiği bir siyasi tartışmada, insanlarımızın aklına 33 yıl öncesinin İffet filmindeki “fantezi tecavüz sahnesi” geliyorsa; okuduğunuz yazı boyunca bolca örneklerle anlattığım nefrete ve şiddete boyanmış bir sosyal medya dili bizi tutsak ettiyse, kendi Hitlerlerimizi kendimiz yaratacağız demektir. Yarattığımız Hitler’den kurtulmanın tek yolu olabilir, Hitler yetiştiren bu toprakları yeniden sürmek, sevgiyle, aşkla, şiirle, bilgiyle, ilimle, çalışmayla yeniden yaratmak…

Yoksa; yokuz, yok oluruz…

Kaynaklar

1- Muharrem İnce, Twitter hesabı

2- İbrahim Melih Gökçek, Twitter hesabı

3- Muharrem İnce/Pelin Batu ile Alternatifsiz, 7 Şubat 2014 Youtube videosu

4- Ekşi Sözlük

5-Seher Akçınar Bayar, Twitter hesabı

6-Pervin Buldan, Twitter hesabı

7-Halkların Demokratik Partisi- CHDP Facebook sayfası

8-Cumhuriyet Halk Partisi-CHP Facebook sayfası

9-Ak Parti Facebook sayfası

10-             Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Facebook sayfası

11-            Sedat Peker, Facebook sayfası

12-            Prof. Dr. D. Ali Ercan, 1 Kasım 2015 Seçim Sonuçlarının İrdelenmesi, ahmetsaltik.net

13-            Nevzat Evrim Önal, Facebook hesabı

14-      Twitter sayfaları

15-       Facebook sayfaları

Not: Tırnak içinde italik olarak yazılan tüm yazılar sosyal medyadan aynen alınmış ve yazım hataları düzeltilmemiştir. Sadece cinsiyetçi küfürler nokta işareti ile kısmen tarafımca sansürlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s