CİZRE VE SİLOPİ’DE ÖĞRETMENLER UZAKLAŞTIRILIYOR

Cizre ve Silopi’de öğretmenler “hizmet içi eğitim” adı altında bölgeden uzaklaştırılıyor.
•Hizmet içi eğitimlerin bu şekilde yapılmadığını biliyoruz. Eğitimin süresi, konusu, yeri, harcırahların tahakkuku vb. konularında açıklama yok. Beş yaşında çocuğa anlatsanız “kandırıkçı seni” der.
•Bölgeye yoğun askeri birlik sevkiyatı yapıldığı haberleri geliyor. Bu nedir?
•Bölge halkı için bir tehdit sözkonusu ise diğer kamu çalışanları ve yörenin çocukları, diğer sivilleri için hangi tedbirler alındı? Yoksa sadece öğretmenleri öldüren bir virüs salgını veya öğretmensavar özellikli bir silah saldırısı mı var?
•İnsanın aklına bin bir çeşit karanlık senaryolar geliyor. Öğretmenlerden sonra çocuk ve ailelerin bölgeden uzaklaştırılabileceği, okulların farklı amaçlarla kullanılacak olması, muhtemel tehlikeli tanıkların peşinen temizlenmesi falan. Daha çoğu da var ama aklıma bile getirmek istemediğim, karanlığa kan damlatacak türlü çeşit senaryolar.
•Kaygılıyım, bana “yok be hocam, oraları terörist yuvası, masumlar bölgeden ayrılacak, kalan zararlıları devletimiz temizleyecek, bunun yolu budur” veya cümleye “ama” diye başlayacak olanlar olduğunu biliyorum. Bu yüzden daha da kaygılıyım.
•Kulağımız, gözümüz, kalbimiz #Cizre ve #Silopi ‘de. Tarih, kanın kanla yıkanmadığına işaret ediyor, üstelik o kan göz yumanları da boğar, boğulmayanları lekeler. Bilin ki o leke çıkmaz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s