LİSEDE İSYAN Birinci Bölüm

Abitur, Alman eğitim sistemine ait bir kavramdır ve bir kişinin bu sistem içinde alabileceği en yetkin lise diplomasına karşılık gelir.  İstanbul Erkek Lisesi’nin (İEL) verdiği eğitim, öğrencilerin Abitur diplomasına sahip olabilmelerini hedefleyen bir model üzerine şekillenmiştir. Abitur diploması sahipleri dünyanın en gözde üniversitelerinde eğitim görme olanağına sahip olurlar. Pek çok alanda önemli isimler yetiştirmiştir İEL. Örneğin Sait Faik Arapça öğretmeni Seyit Salih Efendi’nin sandalyesine iğne koyup okuldan atılmasaydı İEL mezunu olacaktı. 2015 yılında eğitim dönemi başlarken öğrencileri çileden çıkaran bir olay yaşanır. Okulun 15 yıllık ve neredeyse efsane haline gelmiş tarih öğretmeni Seyit Işık  okuldan uzaklaştırılır. Öğrencileri şu cümlelerle anlatıyor Seyit Işık öğretmeni:

“bu yaz “din düşmanlığı yaptığı” gerekçesiyle bir soruşturma atlatmış istanbul lisesi tarih öğretmeni. öğretmen diyip geçmek istemiyorum, zira kendisi en kısa tabirle öğretmen ideasıdır, laboratuvarda mükemmel bir öğretmen üretilmeye çalışılsa seyit hocama çok yakın biri çıkacaktır eminim.”

“emin olduğum bir konu varsa o da şudur ki türkiye’nin daha çok seyit ışık’a ihtiyacı var.”

“okuldayken verdiği proje ödevleri bile aklımda. kendisinden proje alan öğrencilerine istanbul’daki kıyıda kalmış müzeleri gezme ödevi verirdi, ki bu müzeler genelde sanat müzesi olurdu.”

“hakkında açılan soruşturma sonuçlanmış ve başka bir okula sürgün edilmesine karar verilmiş. emeği geçen herkesin allah belasını versin.”

“Size bir ideoloji aşılamaya çalışmaz, bir düşünme biçimi aşılamaya çalışır. Düşünmeyi ve eleştirmeyi öğretir ki şu anki sistem için en rahatsız edici öğretmen de budur.”

“kendisinin lise yıllarımda bana kattığı en büyük şey, fanatizmin ve yobazlığın her türlüsüne aynı dirençle karşı çıkmayı öğretmiş olması. bu coğrafyada dini, kemalizmi, sağcılığı, solculuğu, ulusalcılığı vs aynı objektiflik ile eleştirebilen bir lise öğretmeni bulmanın ne derece zor olduğunu herkes aşağı yukarı tahmin edebilir.”

“hakkında soruşturma açan zihniyet kırk yıl uğraşıp kıçını yırtsa bir seyit ışık gibi adam çıkaramaz içlerinden.”

“hakkındaki haberi okuduğumdan beri sinirim geçmek bilmiyor. yazıp yazıp siliyorum, seyit hoca öğretmenlerinde insanların da en güzelidir be.”

“bugünler geçince aldığı ceza madalya gibi göğsünde duracak”

Seyit Işık öğretmen için yazılanların tümü bu kadar değil ama sanırım yeterlidir. Yeni Akit gazetesinin bu konudaki manşeti de bize fikir verebilecek nitelikte.

“İslâm’a söven öğretmen Seyit Işık, İstanbul Lisesi’nden atıldı

İstanbul Erkek Lisesi’nde tarih öğretmenliği yapan Seyit Işık, İslâm’a ve Peygamber Efendimiz’e (sav) hakaret ettiği için görevden alındı. Derslerinde Kur’an-ı Kerim’in değiştirildiğini söyleyen Seyit Işık, Peygamber Efendimiz’in “çıkar için” hicret ettiği iftirasını dillendirmişti.”

islm_a_soven_ogretmen_gorevden_uzaklastirildi_h489358_7bcc7

İEL öğrencileri Seyit Işık’ın sürgününe direnmeye çalıştılar, imza topladılar, pankart açtılar…  Mezunlar Derneği basın açıklaması ile destek vermeye çalıştı. Hepsi boşuna, Seyit Işık öğretmen okuldan uzaklaştırıldı. Öğretmenlerinin veda konuşmasından bir bölümünü öğrencileri sosyal medyada paylaşmışlar.

“Size söyleyeceğim şu, özgür düşünceden yana olun, demokrasiden yana olun, insan haklarından yana olun ve sevgiyi daima her şeyin önünde tutun.”

basliksiz-1-60

 

Kolayca tahmin edebileceğiniz gibi okuldaki tek sorun Seyit Işık öğretmenin sürgünü değildi. Öğrencilerin ve Mezunlar Derneği’nin yaptığı açıklamalardan anlıyoruz ki siyasal İslam fikriyatının okullarda yayılması için etkin bir çalışma başlamış. Okul müdürü ve yöneticilerin değişmesi, bazı öğretmenlerin sürgünü, okulda Kutlu Doğum Haftası etkinliği düzenlenmesi, öğrencilerin yapmak isteği bazı sosyal/kültürel etkinliklerin engellenmesi, kız öğrencilerin pantolon giymeye zorlanması bunlardan birkaçı. Artık biliyoruz, mevcut iktidar kararlı. İEL gibi köklü vakıf okullarının müdürleri ilgili vakfın görüşüyle müdür yardımcıları arasından sınavla atanırken Milli Eğitim Bakanlığı bu okulların müdürlerini resen atamaya başlamış. Müdürlerden sonra da ayaklarına dolanacak öğretmenlerin tırpanlanmasına sıra gelmiş.

Dikkatinizi çekmek isterim, ülkemizin koca koca üniversite öğretim üyelerinin çok büyük bir kısmı, bilimsel eğitimin getirildiği duruma, üniversitelere kayyum atanmasına, Başbakanın “Eğer bu hocalar öğrencilerini böyle yetiştiriyorsa onlara da yazıklar olsun. Bize böyle hocalar lazım değil.”  demesine suskun kalırken, onlu yaşlardaki gençler susmamakla kalmadılar, karanlığa sırtlarını döndüler.  Evet evet, 4 Haziran 2016 günü Okul Müdürü konuşurken hep beraber arkalarını döndüler, hem okul müdürüne hem de karanlığa…

 

Birinci Bölümün Sonu…

CkGPWTyUYAEOJjV

Kaynaklar:

1-   http://haber.sol.org.tr/toplum/istanbul-erkek-lisesindeki-protestonun-perde-arkasi-gerici-orgutler-okulda-faaliyet-yurutuyor

2-   http://www.birgun.net/haber-detay/istanbul-lisesi-nin-15-yillik-tarih-ogretmeni-dine-hakaret-gerekcesiyle-suruldu-98289.html

3-   https://eksisozluk.com/seyit-isik–1161105

4-   http://www.yeniakit.com.tr/haber/islama-soven-ogretmen-seyit-isik-istanbul-lisesinden-atildi-114645.html

5-   http://odatv.com/unlu-lisede-tarihi-eylem-0406161200.html

6-   http://www.agos.com.tr/tr/yazi/15631/farkinda-misiniz-su-anda-turkiye-demokrasi-tarihinin-en-buyuk-olayini-yasiyoruz

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s