LİSEDE İSYAN İkinci Bölüm

İstanbul Erkek Lisesi’nin (İEL) karanlığa sırt çevirme eylemi bir çığ etkisi yarattı. İEL’nin eyleminin ertesi günü Galatasaray Lisesi’nin pilav günü yapıldı. Öğrenciler pilav gününe gelen konuklara “Müdür Aranıyor” başlıklı ilan dağıttı. “Galatasaray Lisesi mezunu, sağduyu ve izan sahibi, akli dengesi yerinde, tercihen 120 üzeri IQ seviyesinde, gençlerle asgari seviyede iletişim kurabilecek, koltuğundan çok öğrencileri koruyacak, öğrencinin çamaşır makinesini, piyanosunu çalıp evine almayacak, hiçbir padişaha kölelik yapmamış, Tevfik Fikret’in makamına yakışan” bir müdür arıyordu öğrenciler. Üç yıl öncesinin spontane gelişen Gezi’nin “orantısız zeka” mottosu, 19. Yüzyılda beyazlara karşı direnen Kızılderililerin hayalet dansı gibi sarıverdi liseleri. Liselerden yağmur gibi bildiri yağıyordu.

gs-lisesi-ilan

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri yayınladıkları “Omuz Veriyoruz!” başlıklı bildirilerinde okul yönetimlerini eleştirdiler.

“Şeriatçı yobaz dernekler okulumuzda stant açmaya kalkıyor. Yakasında Berkin Elvan fotoğrafı olan arkadaşımız dersten atılıyor” .

İzmir Fen Lisesi “badem bıyıklı” idarecileri ve bilimin yerle yeksan edilişini kendilerine yakışan bir üslupla eleştirdi.

“Fen liselerinin, bilimsel eğitimin itibarsızlaştırıldığı, imam hatipler yoluyla dinsel eğitimin yaygınlaştırıldığı bir ortamda bilim üretiminin düzeyi bellidir. O düzeyi yakın zamanda ‘papaz eriğini’ ‘imam eriğine’ çeviren çılgın TÜBİTAK projesinde gördük. Dolayısıyla denilecek tek şey öyle ortama böyle bilim olur. Halbuki bilimsel eğitimin ağırlıklı olduğu bir ortamda biz İzmir Fen Liseliler olarak 2 ay önce kemoterapi ilacı geliştirerek bilimsel üretimin nasıl olacağını göstermiş olduk. Onların gülünç gericiliğine karşı aydınlanmacılığın ve bilimin sesini yükselteceğiz. Proje okulları kapsamında atadığı “badem bıyıklı” idarecilere boyun eğmiyor ve bilimsel üretim ve etkinliklerimize devam edeceğimizi söylüyoruz.”

Hemen arkasından yayınlanan Vefa Lisesi’nin bildirisinde ise “Diğer okullarla beraber karanlığa sırtımızı dönmeye hazırız!” denilmişti.

Beyoğlu Anadolu Lisesi’nin açıklaması da benzer noktalara işaret ediyordu.

“Devlet desteğindeki dinci vakıflarda çocuklara sistematik taciz, tecavüz edilirken ses çıkarmayan, eğitimi dinci-gerici vakıf ve kurumlara ihale edip memleketi koca bir imam hatip hapishanesine çeviren iktidar ele geçiremediği okulları “proje okul” kılıfıyla kuşatıp, idarecisinden öğretmenine kadar kendi zihniyet dünyasıyla uyumlu “eğitimcilerle” doldurmuştur.

Notre Dame de Sion öğrencileri okullarındaki bağnazlaşan yönetimin sebep olduğu cinsiyetçi saldırılara dikkat çektiler.

liseler-isyanda-bir-bildiri-de-notre-dame-sion-lisesi-nden-147087-5

“Çevredeki esnafın rahatsız olduğu bahanesiyle eteklerimiz bir anda şort eteğe dönüştürülüyor. Okul üniformasına “sadık kalan” kadın öğrencilere okula kendini göstermek için geldiği idare ve öğretmenlerce söyleniyor. Ve hatta hakaret ediliyor. Tayt giymek beden ölçüleri kıstasına göre disiplin suçuna dönüştürülüyor. Ve bu yollarla kadın öğrenciler üzerinde baskı kuruyor. Bunun yanında, derslerde homofobik, transfobik ve cinsiyetçi söylemler devam ediyor. Bunlar da okulda ve dışarda sürekli karşılaştığımız tacizi normalleştiriyor. Örneğin, Karadelik adlı kısa filmin bir derslikte gösteriminden sonra öğretmenin “erkekler anlar” diyerek kinaye yapması; kürtajın dinde yasak olduğunun öğretmenler tarafından ders esnasında dile getirilmesi, cinsiyetçi küfürler edilmesi ve kadınlar üzerinden yürütülen ayrımcı söylemler idarenin kulağına nedense hiç gitmiyor. Törenlerde ise biz yarım kadınların çiçek olmaktan başka bir çaresi kalmıyor.”

Etiler Anadolu Lisesi’nin mesajı okullardaki durumun vahametini gözler önüne seriyor.

“Etiler Anadolu Lisesi öğrencileri olarak biz de karanlığa arkamızı dönüyoruz!

Arkamızı döndüğümüz yerde, bilimsel içerikten soyutlanmış, gizli veya açık dinsel öğelerle bezenmiş çağdışı bir müfredat var!

Arkamızı döndüğümüz yerde, zorunlu din dersleriyle, okul içi mescitleriyle, oruç ve Cuma çeteleleriyle karşımıza dikilen çağdışı bir inanç dayatması var!

Arkamızı döndüğümüz yerde, inançlar, mezhepler, halklar ve cinsiyetler düzleminde uygulanan utanç verici ayrımcılıklar var!

Arkamızı döndüğümüz yerde, fırsat eşitsizliklerinin normalleştirilip derinleştirildiği kara tahtalar var!

Arkamızı döndüğümüz yerde, gerici bir “sarı sendika” tarafından esir alınmış zavallı öğretmenlerimiz var!

Arkamızı döndüğümüz yerde, “profili düşükler” arasından itinayla seçilmiş yandaş eğitim yöneticileri var.”

bornova_anadolu_lisesindeki_cagrinin_yankilari_suruyor_h90715

Bornova Anadolu Lisesi öğrencileri  “Bizler okuldan giden müdürün mü yoksa yeni atanan müdürün mü daha dinci olduğunu anlamaya çalışmaktan bıktık.” diyerek kendi okullarından mezun olanları desteğe çağırdı. BAL mezunları, “BAL geleneğinin, gerici ve baskıcı iktidar sahiplerinin yıkamayacağı kadar güçlü ve köklü temelleri olduğunu” söyleyerek destek verdiler öğrencilere. BAL mezunlarının bildirisi, ülke sathında yaygınlaşan bildirilerin toplumun önemli bir kesiminde karşılık bulduğuna işaret ediyordu. BAL mezunlarının ustaca hazırlanmış bildirilerine kulak veriyoruz:

“Aklımıza, bilgimize, özenle ördüğümüz yaşam biçimimize yönelik bu kasıtlı ve planlı karanlığa boyun eğmediğimizi,

Başka bir ülke, başka bir dünyanın mümkün olduğuna inandığımızı,

Karanlığa karşı aydınlığı, gericiliğe karşı bu ülkenin tüm ilerici birikimlerini, dinci bir dünya tasavvuruna karşı laikliği savunduğumuzu,

Eşitlikçi, özgürlükçü, laik, dayanışmacı ve barışçı bir ülkede yaşamak için mücadeleye devam edeceğimizi,

BAL öğrencisi çocuklarımıza ve bu ülkenin aydınlık bakışlı, ilkeli, yürekli tüm diğer öğrencilerine gururla sahip çıktığımızı, onların mücadelelerini kendi mücadelemiz bildiğimizi,

Ortak geleceğimizi karartmaya çalışan güçlere duyurur, desteğin ve dayanışmanın çoğalmasını dileriz.”

kadikoy-anadolu-lisesi

Sırada öğrencilerin velileri vardı. Biat etmeyen Cağaloğlu Öğrenci Velileri imzasıyla kaleme alınan bildiri, velilerin çocuklarını desteklediğinin açık kanıtı oldu.

“İsyan ettik, cevap veriyoruz!

Bizim çocuklarımız,

Kendi zekâlarıyla, kendi emekleriyle, ailelerinin desteğiyle kazandıkları Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nin gerçek sahipleridir.

İtaat etmeyi değil, kul olmayı değil, birey olmayı seçmişlerdir.

Geleneklerine sahip çıkarak, bunları nesilden nesile aktararak, dayanışmalarıyla, kardeşlik bilinçleriyle yarattıkları öğrenci merkezli özgür dünyalarını savunmak istemişlerdir.

Okulun boyasına, cilasına özgürlüklerini bedel olarak değişmeyi reddetmişlerdir.

Disiplin adı altında, ideolojisini dayatan, baskı kuran, konfeti günü gibi, Jugendfest gibi etkinliklerini yasaklayarak güç gösterisi yapan bir anlayışa teslim olmamışlardır.

Görüyoruz, biliyoruz, şahidiz.

Jugendfest 2015’te tutarsız gerekçelerle iptal edilmiştir. Bu iptali, hepimizin içini yakan terör olaylarının ve şehitlerimizin arkasına saklamaya çalışan açıklamayı esefle kınıyoruz.

Laik Türkiye’nin okullarında, irticai eylem girişimlerini kınıyoruz.

Okullarına, özgürlüklerine ama en önemlisi kardeşlik ve dayanışma geleneklerine sahip çıkan bu çocuklardan öğrenecek çok şeyimiz var.

Onlar,

Geleceğin ve aydınlığın sahipleridir, ışığın yolcularıdır.

Çocuklarımızın YOLUNDAYIZ, çocuklarımızın YANINDAYIZ !”

yandas-mudur-isyanina-bir-koklu-lise-daha-katildi-0706161200_m2

Liseliler “orantısız zekâ” yanında eğitimlerinin hakkını veren bir yaratıcılık sergilediler. Kırklareli Anadolu Lisesi’nin Spartaküs metaforu tam yerini bulmuş görünüyor.

“Trakyalı Spartaküs’ün milattan önce attığı özgürlük tohumları bu gün yeşil. Başkaldırıyoruz çünkü gelecek bizim ve bizler bunun farkındayız. Yurdumuzun dört bir yanını kuşatan karanlığa karşı aydınlığı, geleceği savunacağız.

Bu kıvılcımın ışığında tüm liseli arkadaşlarımızı dayanışmaya ve sesimizi göğe ulaştırmaya çağırıyoruz.”

Baskın Oran Agos Gazetesi’ndeki köşesinde liselerdeki protesto eylemlerini “Farkında mısınız: Şu anda Türkiye demokrasi tarihinin en büyük olayını yaşıyoruz” şeklinde değerlendirdi.

Yeni Akit köşe yazarlarından Ali Karahasanoğlu İEL’nin eylemiyle ilgili yazdığı yazısında eylemin sebebinin “Kız arkadaşlarının bacaklarını göremedikleri için!” olduğunu yazıyor ve erkek öğrencilere şu öğüdü veriyordu:

“Çok meraklı iseniz..

Okulunuzun orijinal ismi “İstanbul Erkek Lisesi” ama.

Erkek öğrenciler olarak siz giyin “etek”leri…”

Devletin “en tepesinden” gelen açıklama liseli eylemlerinin can sıktığını gösteriyordu.

“Bunca hadiseden ders almayan birilerinin, hala liseleri, üniversiteleri kaşıyarak, yeni huzursuzluklar peşinde koştuklarını biliyoruz”

erdogan-bildiri-yayinlayan-koklu-liseler-icin-ne-dedi-1306161200_m2

Bu açıklamadan kısa süre sonra Samsun Anadolu Lisesi’ne terörle mücadele ekipleri tarafından baskın yapılması, Yeni Akit Gazetesi’nin öğrenci protestolarına bel altından vurmaya başlaması iktidarı korkutmasa bile canını sıktığının delilleri olarak kabul edilebilir. Baskın Oran’ın hipotezi biraz fazla iddialı da olsa yerinde bir saptamadır. Belki en önemlisi; bütün bu hareketin başını çeken lise öğrencilerinin önemli bir kısmının birkaç ay sonra üniversite öğrencisi olacak olmaları ve yaratıcı, zeki, mizah gücü yüksek, “orantısız zekâ” kullanımında acımasız bir kadronun üniversitelerde nöbeti devralacak olmasıdır. Baskın Oran gibi yapıp biraz abartacağım, bu gençlerden korkmayan taş olsun.

 

İkinci bölümün sonu

 

KAYNAKLAR

1- http://haber.sol.org.tr/toplum/liselilerin-isyanina-velilerden-destek-cocuklarimiz-bagirdi-duyduk-ses-veriyoruz-158868

2- http://www.birgun.net/haber-detay/liseler-isyanda-bir-bildiri-de-notre-dame-de-sion-lisesi-nden-115572.html

3- http://www.diken.com.tr/seri-protestolarda-sira-izmir-cigli-fen-lisesinde-karanligin-karsisina-dikilecegiz/

4- http://haber.sol.org.tr/toplum/istanbul-erkek-lisesindeki-protestonun-perde-arkasi-gerici-orgutler-okulda-faaliyet-yurutuyor

5- http://www.birgun.net/haber-detay/istanbul-lisesi-nin-15-yillik-tarih-ogretmeni-dine-hakaret-gerekcesiyle-suruldu-98289.html

6- http://odatv.com/liseler-bir-bir-isyan-ediyor-1006161200.html

7- http://ilerihaber.org/icerik/etiler-anadolu-lisesi-ogrencileri-biz-de-karanliga-arkamizi-donuyoruz-55584.html

8- http://odatv.com/unlu-lisede-tarihi-eylem-0406161200.html

9- http://ilerihaber.org/icerik/bal-mezunlari-esit-ozgur-ve-laik-bir-ulke-icin-mucadele-edecegiz-55556.html

10- http://www.gazeteyenigun.com.tr/yazar/mustafa-gurkan/istanbul-erkek-lisesine-bin-selam-32768.html

11- http://www.agos.com.tr/tr/yazi/15631/farkinda-misiniz-su-anda-turkiye-demokrasi-tarihinin-en-buyuk-olayini-yasiyoruz

12- http://odatv.com/bir-mudur-isyani-da-galatasaray-lisesinden-0506161200.html

13- http://www.yeniakit.com.tr/yazarlar/ali-karahasanoglu/istanbul-lisesindeki-protesto-almanyaya-olmaliydi-15256.html

14- http://odatv.com/erdogan-bildiri-yayinlayan-koklu-liseler-icin-ne-dedi-1306161200.html

15- http://ilerihaber.org/icerik/kirklareli-liseleri-de-gericilige-sirtini-dondu-trakyali-spartakus-gibi-55627.html

16- https://www.yenihayatgazetesi.com/bildiri-yayinlayan-samsun-anadolu-lisesine-polis-baskini-22739

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s