BİR METAFOR OLARAK KIRMIZI ARABA

 

“Yok artık, o kadar da değil” diyebilirsiniz, belki de haklısınız, nedir; Temmuz ayından bu yana akıllı uslu araba kullananların yaşamlarının cehenneme döndüğünü düşünüyorum. Kural tanımazlık, pervasızlık, ben-ben-ben sadece ben diyen bir şuursuzluk direksiyonlara hâkim oldu kanısındayım.

Gelelim bu sabaha, hızlı değilse de akıyor trafik. Her an nereden ve kimin çıkacağını bilmeden kullandığım aracımın hemen önünde onu gördüm.

auto

Kırmızı, yeni yıkanmış, fiyakalı, satın alınırken benim aracımın para üstü olarak verildiği kocaman bir araba. Gözlerim gördüğüne inanamadı bir an, beynim gözümün gönderdiği görüntüyü reddediyor, bunu düzelt diye gözlerime gerisin geri göndermeye çalışıyordu. Kırmızı aracın sürücüsü kafasını camdan dışarı çıkarmış boğazını temizleyerek yere tükürüyor. Bir yandan da kulaklarım radyoda, sunucu, ABD’nin Texas eyaletinde, kuyruk sokumunda bir tümör oluşan annesinin karnındaki 23 haftalık bir bebeği anlatıyor. Tümör bebeğin boyutlarına ulaşınca kan dolaşımını tehlikeye sokmuş, bebeğin minik kalbi durdu duracak. 23 haftalık bebek bir operasyonla dışarı alınıyor, tümör temizleniyor ve bebecik annesinin rahmine gerisin geri yerleştiriliyor. 12 hafta sonra da sapasağlam doğuyor. Kırmızı aracın sürücüsüne ait görüntü ile 23 haftalık bebeğin anne karnından çıkarılıp ameliyat edilişinin görüntüsü çakışıyor, bir anlık kısa devre oluyor zihnimde, neyse ki talimliyiz, yoksa nasıl yaşayabilirdik bu ülkede.

Radyoda devam ediyor haberler, Texas’tan İzlanda’ya geldik. Birkaç yıl önce kurulan Korsan Parti kamuoyu yoklamalarına göre ilk sıraya yerleşmiş. Belki de önümüzdeki seçimleri kazanarak İzlanda yönetiminde söz sahibi olacak korsanlar. Korsan Parti’nin Avrupa’da 10 yıllık bir geçmişi var. İlk olarak 2006 yılında İsveç’te kurulmuş. Gücü kazanmayı değil, dağıtmayı hedefliyorlar. Telif hakları, patent yasaları, fikri mülkiyet, yönetimin şeffaflığı, üretim araçları üzerindeki mülkiyetin yeniden yapılandırılması konularında bizim ölçülerimize göre oldukça sofistike denebilecek görüşlere ve parti programlarına sahipler. Avrupalı hackerler, anarko sosyalistler, 60’lı yılların çiçek çocuklarının 21. Yüzyıl modelleri, Ursula Le Guin romanlarındaki dişil anarşizmin umudu taşıyanlar, Troçkistler, sağa alternatif olamayan Avrupa sosyalist partilerinden bezmişler Korsan Parti etrafında örgütlenmeye başladılar. Ve İzlanda, İzlandalı korsanlar seçimlerde iktidarı sorguluyor/zorluyor. Kırmızılı arabanın sürücüsü kafasını yeni içeri sokmuşken “darısı başımıza” demek gelmiyor içimden.

440px-piratpartiet-svg

Radyoda haberler sürüyor, şimdiki haber Kocaeli’nden. Huni ağzı gibi daralan kavşağa yaklaşıyoruz. Önümdeki kırmızı araba ağır ilerleyen şeridimizden çıkıp karşı şeride atlıyor ve karşıdan gelen araçların korna sesleri ve selektörleri arasında ters yönden kavşağa dalıyor. “İş bilenin, kılıç kuşanın” demişler ama kırmızı arabanın sürücüsü kılıç değilse de döner bıçağı taşıyor olmalı. En azından 30 aracı arkasında bırakarak görüş alanımdan çıkıp gidiyor. Kocaeli’ndeyiz, bir düğünde kim halay başı olacak diye kavga çıkıyor. Halay başı olamayan Ö.K, düğün çıkışında, hakkı olduğuna inandığı halay başı makamını elinden alanların üzerine sürüyor arabasını. Biri ağır dört kişi yaralı.

Arabayı park ettim ama inemiyorum. Sağa sola bakıp tanıdık kimse var mı diye bakıyorum, yok. Kırmızı araba sürücüsünün hareket halindeki arabada yaptığı tükürük atraksiyonunu duran arabada yapmayı deniyorum, tükürür gibi yaparak. Mümkünü yok, kırmızılı araç sürücüsünün tükürük atma atraksiyonu pozisyonunu aldığımda ya pedalların ya da direksiyonun hâkimiyeti kayboluyor.

Kırmızı araba, kıçı tümörlü bebek, korsanlar, halay başı sembolleri yanıp sönüyor zihnimde. Arabadan inip yola koyulmalı, güç ilişkilerinin yeniden yarattığı yeni Türkiye’nin yeni yollarına…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s