Sosyal Medyadan Bir Tutam

İyiler erken ölüyor

Yıllar önce evlerinin korkuluğu olmayan balkonundan düşüp ölen üç yaşındaki kızı için “Allah onu bizden daha çok seviyormuş” diyen babaya çatmamak için kendimi zor tutmuştum. Tayfun Talipoğlu’nun zamansız ve çok üzücü ölümünden sonra sosyal medyada gezinen “iyiler erken ölüyor” sözünün yukarıdakinden hiçbir farkı yok. Cehennemde ateşe kömür küreyeceğinden şüphem olmayan ve genç yaşta ölen çok kişi tanıdım. Eminim Muazzez İlmiye Çığ fena halde bozuluyordur bu sözlere.

Timsaha tecavüz etti
İddiaya göre İstanbul’da bir hayvanat bahçesi görevlisi timsaha tecavüz etmiş. Tecavüzcü yakalanmış ve iyi halden serbest bırakılmış. Bu haber sosyal medyada ciddi ciddi paylaşılıyor ve altına akıllara zarar yorumlar yapılıyor. Tecavüzcünün idamını isteyenden tutun timsahla evlendirilmesini isteyenlere kadar her çeşidi var. Hayvan severler feryat figan ediyorlar. Yorumlar içinde bazılarını kız/erkek arkadaşınızın yanında yüksek sesle yüzünüz kızarmadan okuyamazsınız. Gelelim haberin doğruluğuna. Haberin kaynağı “KİRPİ” isimli bir internet sayfası. Sitenin ana sayfasında şu uyarı yer alıyor.

Sitede yer alan haberlerin hepsi, kişilik bölünmesi yaşayan, şizofren bir yazarın kafasında yarattığı hayali olaylardır. O yüzden bu haberlere inanabilirsiniz ama ciddiye alıp dava açan dombilidir.”

Biraz da dilbilgisi
İlkokul öğretmenlerimin hepsi yumuşak başlı kişilerdi. Ama sosyal medyada neredeyse her gün gördüğüm gibi “grup” sözcüğü ile “gurup” sözcüğünü birbirine karıştırsak zıvanadan çıkarlardı.

Grup:
1- Küme.
2- Ortak özellikleri olan varlıklar, nesneler bütünü.
3- Görüşleri, çıkarları bir olan kimseler bütünü, ekip.

Gurup:
1- Ay, güneş, yıldız vb. gök cisimlerinin ufkun altına inmesi.
2- Güneşin batması, batış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s