AÇEV VE BORKAD’DAN BAŞARILI BİR PROJE: ÇOCUĞA ŞİDDET VE İSTİSMAR

AÇEV ve BORKAD (Bornova Kadınlar Sosyal Kültürel Yardımlaşma Derneği ) işbirliği ile sessiz sedasız  sürdürülen önemli bir eğitim projesi var. Proje kapsamında, AÇEV tarafından okuma yazma kursu eğitimi verilen kadınlara “Çocuk İstismarı ve Şiddet” konulu seminerler düzenleniyor. Seminerler BORKAD’ın eğitim gönüllüleri tarafından veriliyor. Bu konudaki (şimdilik) tek eğitim gönüllüsü olmam nedeniyle,  eğitimleri ben veriyorum. Bu hafta Bornova Batıçim İlkokulu’ndaydık. AÇEV Saha Sorumlusu Kamile Taşkın Arman , BORKAD Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Kula  ve Yönetim Kurulu Üyesi Melahat Arslan da bana eşlik etti. AÇEV’in yaklaşık 20 kursiyeri ve kurs öğretmeni Dilek Yüzer de eksiksiz katılımla gelmişlerdi. Okul Müdürü Kemal Ceylan’ın güleryüzlü, ilgili evsahipliği, konferans salonunun eksiksiz düzeni çok başarılı bir organizasyona işaret ediyordu. Bu mükemmel eğitim planlaması hiç kuşkusuz başarılı AÇEV Saha Sorumlusu Kamile Taşkın Arman’ın imzasını taşıyordu. Kamile Hanım’ın şahsında tüm AÇEV ailesini kutluyorum.
Katılımcılarımız okuma yazma kursiyerleri olunca,  hazırladığım sunum tamamen resim ve videolar üzerine kurulmuştu. Bir saati geçen sunuma rağmen katılımcıların dikkatinin dağılmayışının en önemli sebebinin kadınların bu konudaki bilgi susuzluğu olduğu kanaatindeyim.

TEŞEKKÜRLER

Mükemmel organizasyonu için öncelikle AÇEV Saha Sorumlusu Kamile Taşkın Arman’a, Okul Müdürü Kemal Ceylan’a, Okuma Yazma Kurs Öğretmenleri Dilek Yüzer ve Reyhan Atalay’a, BORKAD Yönetim Kurulu Üyeleri Gülçin Kula ve Melahat Arslan’a  kocaman teşekkürler ediyorum.

EN DİPTEKİ NOTLAR VE EK TEŞEKKÜRLER.
Her ne kadar okuyamayacak olsalar da  iki teşekkür mesajım daha var.
I- Çocuklara yönelik şiddet ve istismar konusunda çalışmam için beni yüreklendiren, teşvik eden hatta itekleyen, çocuk oyuncakları ve oyuncak silahların bu konuya dahil edilmesini öneren, “Jean Piaget okumadan bu sunum hazırlanmaz” diye tutturan rahmetli Alphan Durusoy’a (Kazım Baba) çok çok teşekkür ediyorum, ışıklar içinde yatsın.

II- Çalışan/çalıştırılan/dilendirilen çocuklar, çocuk tacizi ve istismarı vb. alanlardaki hukuki düzenlemeler konusunda bana yol gösteren, eğiten Av. Ayşen Soydan’a da çok teşekkür ediyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s