OLMAZ BÖYLE, BÖYLE OLMAZ

Toplumların köşeye sıkıştıkları, at izi it izini bırakın, bok böceği ile zürafanın birbirine dolandığı dönemler vardır. Böyle zamanlarda fizik kaideleri devreye girer; homo sapiens adlı memeli türü, köşeye sıkıştığı dar boğazlarda kayaları yıkar, çok üstüne gelindiğinde ise eline geçirdiği taşı yapıştırır zalime, zulmedene. Yani zor oyunu bozar. Nedir, fizik yasalarının “el aman” dediği, bok böceğinin zürafayı yuttuğu, sıçığını da bize bıraktığı bir çağ bu.

Öyküyü biliyorsunuz ama olsun varsın. Kemal Sunal’ın salak oğlanlı filmlerini 8526 kez izleyip, 8527. keresinde gülmekten kırılan bir milletin evlatlarıyız. Kafamıza anca giriyor.

Hoca Nasreddin sabah gün ışırken yabancısı olduğu bir köye varır. Daha köyün girişinde at kadar çoban köpekleri etrafını çevirir. Sabahın köründe yabancı köyde ne işin var Nasreddin Hocam, bilmez misin “eşkıya düze inmiş, yiğitler olmuş derdest”, kır dizini otur evinde. Her ne hal ise, ola ki Hoca’nın özel hayatı, bizi hiç ırgalamaz. Etrafını çeviren zebella türü köpeklere atmak için bir taş aramış gözleri. Ne de olsa köy yeri, ortada olmasa kenarda mutlaka bir taş olur. Gözüne kestirdiği münasip bir taşa uzanmış, ı ıh, yerinden oynamıyor, bir diğerine uzanıyor yok, köpekler yalayıp yutmak üzere Hoca Nasreddin’i. Can havliyle bir diğerine uzanıyor, boşuna gayret, taşı oynatmaya imkân yok. İşte o zaman, ellerini açıp, başını göğe çeviriyor.

“Te Allaam, nasıl bir köy yaratmışsın, taşları bağlamışlar, köpekleri salmışlar.” 

Öyle boş boş bakmayın, bildiğim kadarıyla aynı köydeniz.

Bok böceği zaferini kutluyor.

Ya biz?

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s