Asfalt Eriten Gizemli Sıvının Sırrı

Siyasi gündemin aklımızı, duyularımızı, ruhiyatımızı zift karasına buladığı şu günlerde iç açıcı haberler arıyor insanın gözleri. Bu sabah hemen tüm internet haber sunucularında fotoğraflar eşliğinde verilen bir habere takılıyorum. Gözümüz açılmasa da gönlümüz açılır umuduyla okuyoruz. “Asfaltı eriten gizemli maddenin sırrı çözüldü” veya “Yola dökülen madde paniğe neden oldu” başlıkları altında yazılmış bir haber bu. Haberden anlaşılan o ki, D-100 karayolunun Bolu kesiminde seyreden kimliği meçhul bir araçtan dökülen gizemli bir sıvı asfaltı eritmiş.

img_0184

Haberi yapan muhabir eriyen asfaltın fotoğrafını da çekmiş. Bırakın erimeyi köpürmüş asfalt. Olayı gören sorumluluk sahibi vatandaşlar emniyeti aramışlar. Toplumumuzda büyük gelişme var, benim bildiğim yurdumun vatandaşı, “belki para eder, para etmezse de çocuk oynar” umuduyla eriyen asfalttan bir parçayı kâğıt mendile veya gazete parçasına sarar cebine koyardı. Gizemli bir sıvının asfaltı erittiğini tespit eden emniyet güçleri durumu itfaiye ve AFAD’ a haber vermiş. Sizi bilmem ama ben ilk kez duydum, AFAD bünyesinde KBRN birimleri bulunuyormuş. Kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer kelimelerinin kısaltılması olan KBRN ekibi ve itfaiye olay yerine gelmiş. Eriyen asfaltın olduğu bölüm güvenlik şeridiyle çevrilmiş. İçinde AFAD, KBRN gibi büyük lafların geçtiği bir olayda, emniyet şeridi denince Holywood filmlerinden alışık olduğumuz görüntüler geliyor insanın aklına. Yok, merak buyurmayın, yerden 20 santimetre yüksekliğinde kırmızı-beyaz kurdeleden ibaret bir “emniyet şeridi” bu.

img_0182

Görevliler derhal kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer inceleme yapmışlar. İnternet haber kaynaklarının verdiği bilgiye göre, asfaltı eriten “gizemli” sıvının yüksek performans yağı olduğu ve “insan sağlığı ve çevreye zararlı olmadığı, ” sonucuna varılmış. Gözünü sevdiğimin sıvısı, asfaltı fokur fokur kaynatıyor ama insan sağlığına ve çevreye zarar vermiyor. Hani kahvehane sohbetlerinde “adamlar yapıyor abicim” diye söylenir ya, işte ondan. Nedir, asfalt eritip insan sağlığına zararsız bu sıvının şifa özelliği olup olmadığı konusunda açıklama yapılmamış olması büyük eksikliktir kanımca.

img_0180

Bunca AFAD ve KBRN lafı edilince internete girip araştırmamak olmazdı. Biraz karıştırınca KBRN ile ilgili 117 sayfalık bir kitaba ulaşmam zor olmadı. Bu tür olaylara müdahale eden ekiplerin fiyakalı astronot görünümlü kıyafetlerini görünce insan ülkesiyle gurur duyuyor. Nedir, bizim D-100 karayolunda meydana gelen olayın internet haber sitelerinde yer alan fotoğraflarında elinde kürek ve üstünde günlük elbiseleri ile köpürdeyen asfaltın üstüne üstüne yürüyen bir görevlimizi görüyoruz. İnsanın kırk bir kere maşallah diyesi geliyor ama…

img_0176

Bir ülkenin tepesinde olup bitenleri izlerken küçük resimleri gözden kaçırmamakta büyük yarar görüyorum. Çünkü toplumumuzun üzerine çöken zift karası tabloyu iki seçenekli bir siyasi tercihle değiştirmenin olanaksızlığını ancak böyle anlayabiliriz. Bilgi değil hurafe, bilim değil inanç, akıl değil fanatizm, şiir değil şiddet dili konuşulan bir ülkenin “makûs talihi” kolayca değişecek gibi durmuyor. Geminin sadece dümenine değil, pruvasından pupasına hâkim olmak zorundayız. Peki, durumun bunca vahim olması, önümüze konan iki seçenekli bir siyasi tercihin önemini azaltır mı? Elbette ki HAYIR.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s