Bu siteye abone misiniz?

Yazılarımı yayımladığım bu site için Facebook’da yaptığım “abone olur musunuz?” çağrım yine işe yaramadı, abone sayısı sadece bir kişi arttı. Şaşırdığımı söyleyemem, Facebook kullanıcılarının büyük kısmının internet kullanımı konusundaki bilgi ve donanımlarının az olduğunu uzun zamandır biliyorum/biliyoruz. Çoğu arkadaşım abonelik işleminin ilk kısmını yapmayı başarsa bile onay e- postasını bulamıyor veya onay işlemini anlayamıyor. Hele onay e- postası bulk mail veya sosyal klasörlerine düştüyse “olmadı” diyerek bırakıyorlar. Ben olduğu kadarını bile büyük başarı sayıyorum. Abone sayısının az olmasına rağmen bloğumdaki okunma sayılarının giderek yükselmesinden, siteyi ziyaret edenlerin sayılarının binlerle ifade edilmesinden çok mutlu olduğumu söylemek isterim. (Okunma sayılarına ilişkin grafiği aşağıdaki görselde paylaşıyorum)

Pek çok kez yazdım, yine yazıyorum, Facebook mecrası can çekişiyor… Gençler zaten çoktandır elini ayağını çekti. Siyasi baskılar ve korkular nedeniyle pek çok kişi hesabını kapattı veya sessizliğe büründü. Facebook pek çok kişi için sosyal sorunlara ait duyarlılıkların paylaşıldığı bir alandan çok özel yaşama ait paylaşımların öne çıktığı bir mecra olma yolunda. Kuşkusuz bunun önemli sebeplerinden biri de Facebook algoritmaları. Bu konuda çok yazılıp çizildiği için ayrıntılara girmeyeceğim ama Facebook’u sosyal, kültürel, siyasal etkileşimler için kullananlar için gidişat iç açıcı değil. İnstagram mı? Kızmayın ama orayı sosyal medyadan sayamıyorum. Yeteri kadar etiket kullanır, sabrınız ve zamanınız varsa mahallenizdeki kedileri fotoğraflayarak bile fenomen olabilirsiniz. Twitter üzerine konuşmak kolay değil. Orası başka bir acayip mecra. Trol hesaplardan ve hard pornodan temizlenmesi zor görünüyor. Üstelik siyasal hareketlenmelerin arttığı dönemlerde yasaklanmadan ilk önce Twitter payını alıyor. Kaldı ki benim gibi meramını 240 karakterle anlatmak istemeyenler için sıkıntılı bir sosyal medya platformu Twitter.

Açıkça söylemek isterim, e- posta iletişimini çok önemsiyorum. Üstelik e- posta iletişimine dayalı ağların bilinçli kullanılırsa daha güvenli olduğu kanısındayım. Bunun yanı sıra blog tarzındaki kişisel internet sitelerini sosyal, kültürel, siyasal duyarlılıkların paylaşılması açısından çok daha başarılı buluyorum. Özellikle bu sitelerin etrafında oluşan e- posta ağlarının orta/uzun vadede çok yararlı olacakları kanısındayım.

Bu kadar sözü boşuna söylemediğimi anlamışsınızdır. İlk olarak bir öneride bulunacağım. Bunu özellikle özgün görüşler, eserler üreten kişiler için yazıyorum: Blog hazırlamayı öğrenin, biliyorsanız vakit geçirmeden kendinize ait bir blog tarzında bir internet sitesi oluşturun. Başlangıçta zorluk çekebilirsiniz ama inanın hiç de zor değil. Sosyal medya arkadaşlarınızı da size e-posta abonesi olmaya davet edin. Sanırım, niye “e-posta abonesi olun” diye çağrıda bulunduğumu daha iyi anlatabilmişimdir. Bu nedenle bir kez daha çağrımı yineliyorum; şu an okuduğunuz doganalpdemir.com adresindeki internet siteme e-posta abonesi olmaya davet ediyorum sizi. Kendi bloğunuzu açtığınızda da siz beni davet edin…

Güzel okuyun…

Bu siteye abone misiniz?” üzerine 2 yorum

  1. Yazılarınız çok özenli hazırlanmış. Blog yazısı okumak herkes için kolay değil, ben yazılarınızı WordPress uygulması üzerinden okuyorum. Uygulama üzerinden kayıt olunması da çok kolay, öneriyorum…

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s